Vymezovací kroužky  | Dotazy

Jak namontovat vymezovací kroužky?

 1. Pokud máte ALU kola již nasazená na vozidle, proveďte jejich demontáž
 2. Kroužky vložte do středové díry a celé kolo nasaďte na očištěný náboj
 3. Pečlivě utáhněte matice nebo šrouby (ideálně momentovým klíčem)

Nezáleží na tom, zda potřebujete kroužky upevnit na kotoučové nebo bubnové brzdy. Montáž je v obou případech stejná.

Jak správně změřit vnitřní a vnější průměr?

Vnitřní průměr

 1. Proveďte demontáž libovolného kola a změřte průměr náboje brzdového kotouče. Pro velmi přesné měření doporučuji posuvné měřítko (šupleru). Tímto postupem získáte vnitřní průměr. K číslu ještě připočtěte 0,1 mm, aby šel kroužek bez problémů nasadit.

Průměr náboje kola můžete hledat také přes databázi středových děr. Důležitá je značka (výrobce) vozu, model, rok výroby, rozteč šroubů a výkon v kW. Všechny tyto údaje kromě rozteče šroubů najdete ve velkém technickém průkazu.

Vnější průměr

 1. Změřte středovou díru ALU kol, pro která hledáte kroužky. Pokud kola používáte, proveďte jejich demontáž. Průměr měřte až pod zkosením a ze strany, kterou kolo nasadíte na náboj brzdového kotouče. Tímto postupem získáte vnější průměr kroužků. K číslu ještě připočtěte 0,1 mm, aby kroužek při montáži nevypadával z kola.

Potřebuji vymezovací kroužky, i když mechanik dokáže vystředit kola bez nich?

Kola, která mají 5 nebo více upevňovacích otvorů, bez kroužků nevystředíte. Při jízdě rychlostí 80–130 km/h tak pravděpodobně bude docházet k nepříjemnému vibrování volantu.

U kol se 4 upevňovacími otvory je situace jiná. Pokud šrouby (matice) utahujete křížem po jedné otáčce, možná se vám kola podaří dočasně vystředit. Jakmile totiž přejedete větší díru či nerovnost, může se „klepání“ volantu objevit i u vašeho vozu.

TIP: Díky kroužkům je nasazení ALU kol na auto rozhodně rychlejší. Ušetříte tak peníze, které by vás stála daleko pracnější montáž a centrování s nejistým výsledkem.

Co způsobuje vibrace (klepání) volantu při rychlé jízdě?

Ve většině případů je na vině rozdíl mezi průměrem náboje brzdového kotouče a velikostí středové díry kol. Problémy s vibrováním (klepáním) volantu vyřešíte montáží přesně padnoucích kroužků.

Špatně jsem změřil průměry a kroužky nepasují. Můžu je vyměnit?

Nepoužité kroužky můžete vrátit do 14 dnů od převzetí zboží. Stačí je poslat na adresu Milánská 466, Praha 10, 109 00. Obratem vám pošlu vyhovující kroužky nebo vrátím peníze.

Můžu si objednat pouze jeden kroužek?

Ano. Záleží jen na vás, kolik kroužků si objednáte. Poštovné zůstává stejné.

Vadí, pokud budou kroužky o 1–2 mm menší/větší? Musí být rozměry přesné?

Průměry středících kroužků by měly přesně odpovídat hodnotám, které jste naměřili u ALU kol a svého vozu. Zároveň doporučuji k průměrům připočítat 0,1 mm – díky tomu půjdou vymezovací kroužky snadno nasadit na náboje a nebudou vypadávat z kol během montáže.

Nejsem si jistý vnitřním (vnějším) průměrem. Co mám dělat?

 1. Oba průměry raději přeměřte. Stačí postupovat podle návodu jak správně změřit vnitřní a vnější průměr.
 2. Můžete také napsat do poradny pana Kroužka (kterou spustím už brzy) nebo mi rovnou zavolat na 602 659 580.

Potřebuji kroužky na určitý typ vozu. Jak mám postupovat?

 1. Vyberte libovolné kolo a proveďte jeho demontáž. Postupujte stejně jako při výměně prasklé pneumatiky. Po sejmutí kola změřte posuvným měřítkem (šuplerou) jeho náboj. Toto číslo je vnitřní průměr vymezovacích kroužků.
 2. Vnitřní průměr můžete hledat také přes databázi středových děr. Rozhodující je značka (výrobce) vozu, model, rok výroby, rozteč šroubů a výkon v kW. Všechny tyto údaje kromě rozteče šroubů najdete ve velkém technickém průkazu.
 3. Změřte průměr středové díry ALU kol, která chcete na auto nasadit. Toto číslo je vnější průměr vymezovacích kroužků. Středové díry měřte až pod zkosením a ze strany, kterou kolo nasadíte na náboj brzdového kotouče. Pro přesné změření doporučuji kolo z vozu demontovat
 4. K oběma průměrům připočtěte 0,1 mm – díky tomu bude montáž kroužků jednodušší. Na úvodní stránce zadejte zjištěné průměry a kroužky si objednejte. Pokud se vám nepodaří najít přesně odpovídající rozměry, kontaktujte mě.

Nenašel jsem kroužky, které potřebuji.

Napište mi o tom. I když některé rozměry kroužků nemám skladem, dokážu je rychle sehnat. Stačí mi dát vědět, jaký vnitřní a vnější průměr potřebujete.

Nenašli jste odpověď? Pošlete mi váš dotaz.

Captcha ImageJiný kód

* Onačuje povinné údaje