Dotaz zákazníka

Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, sehnal jsem pro přítelkyni auto, Fiat Punto r.v 2002 a koupil jsem jí na to alu disky, změřil jsem si středovou díru na náboji a ta je 58,1 mm, a na alu je rozměr též 58,1 mm. Problém je v tom, že když jsem disky nasadil na auto a vyjel s nim, tak jsem okamžitě pocítil a uslyšel vibrace na volantu (při rychlosti už 10 km/h), kola jsou nově vyvážená tak nevím čím by to mohlo být. Jeden pán z pneuservisu mi řekl, že jde o souměrné dotažení šroubu, aby si kola dobře sedly na náboj, ale zdá se mi to dost pracné, zkoušet každé kolo jestli správně sedí, tak bych vás chtěl poprosit o radu či doporučení, jestli by se na to dal použít nějaký kroužek nebo něco takového. Děkuji.

Odpověď pana Kroužka

Dobrý den,
Fiat Punto má na náboji kola skutečně 58,1mm, středovu díru v kole je potřeba přesně změřit, ideálně mikrometrem, nebo uříznutou šuplerou (aby šla v kole roztáhnout).
Případně je na kole z čelní strany vyražená, nebo odlitá homologační značka KBA a pět čísel, podle které by šla ta středová díra v kole pravděpodobně zjistit.
Další možnost je, že jsou kola tzv. nakopnutá a hází, což by jste zjistil v pneuservisu po roztočení na vyvažovačce.
Pokud jste z Prahy, nebo máte cestu není problém se po předchozí dohodě stavit a podíváme se na to.
Děkuji za Váš dotaz a přeji hezký den.

Zodpovězeno dne: